Mai dátum: 2024. szeptember 8. (vasárnap) Mai névnap: Mária, Adrienn

Felkészülés az influenza ellen

Felkészülés az influenza ellen

Mi a szezonális influenza

A szezonális influenzát (vagy “influenzát”) leggyakrabban az A vagy B típusú influenzavírusok okozzák. A influenza tünetei közé tartozik a hirtelen fellépő láz, köhögés (általában száraz), fejfájás, izom- és ízületi fájdalom, torokfájás és orrfolyás. A köhögés súlyos is lehet és két, de akár több hétig is eltarthat. A legtöbb ember egy héten belül felépül a lázból és az egyéb tünetekből anélkül, hogy orvosi ellátásra szorulna, azonban súlyos megbetegedést vagy halált is okozhat a magas kockázatú csoportokban (lásd alább: Ki van leginkább veszélyeztetve?).

A szezonális járványok főként télen fordulnak elő, az északi féltekén októbertől márciusig, a déli féltekén áprilistól szeptemberig. A trópusi és szubtrópusi országokban a szezonális influenza egész évben előfordulhat.

Hogyan kerülhetem el az influenzát

Az elkerülésének legjobb módja, ha minden évben megkapja az influenza elleni védőoltást. Az influenzavírusok folyamatosan fejlődnek, és a WHO évente kétszer ajánlásokat tesz a vakcina összetételének frissítésére. A 2016-2017-es északi féltekei influenzaszezonra a vakcina összetételét 2016 februárjában frissítették, és két A-típusú vírust (H1N1 és H3N2), valamint egy B-típusú vírust tartalmaz.

A WHO éves oltást ajánl a magas kockázatú csoportok, köztük az egészségügyi dolgozók számára. Az embereknek ideális esetben közvetlenül az influenzaszezon kezdete előtt kell beoltatniuk magukat a leghatékonyabb lefedettség érdekében, bár az influenzaszezon során bármikor beadható védőoltás még mindig segíthet az influenzafertőzések megelőzésében.

Fontos továbbá, hogy az immunrendszerünk erős legyen, ezért az egészséges táplálkozás és rendszeres testmozgás mellett nyugodtan szedjünk immunerősítő étrendkiegészítőként is.

Ki van a legnagyobb veszélynek kitéve

A súlyos szezonális influenza szempontjából leginkább veszélyeztetett személyek a következők:

  • terhes nők a terhesség bármely szakaszában
  • 5 évesnél fiatalabb gyermekek
  • 65 évnél idősebbek
  • krónikus betegségben szenvedők, mint például HIV/AIDS, asztma, szív- és tüdőbetegségek és cukorbetegség
  • az influenzának fokozottan kitett személyek, beleértve az egészségügyi dolgozókat is.

Hogyan kezelik az influenzát

Az influenzás embereknek sok vizet kell inniuk és pihenniük kell. A legtöbb ember egy héten belül felépül. Az influenza vírusellenes gyógyszerei csökkenthetik a súlyos szövődmények és a halálesetek számát, bár az influenzavírusok rezisztenciát fejleszthetnek ki a gyógyszerekkel szemben. Ideális esetben ezeket a gyógyszereket korán (a tünetek megjelenésétől számított 48 órán belül) kell beadni.

influenza és megfázás

Hogyan lehet megakadályozni az influenza terjedését

Gyorsan terjedhet az emberek között, ha egy fertőzött személy köhög vagy tüsszent, és a vírus cseppjei a levegőbe jutnak. A vírussal szennyezett kézről is nagyon könnyen terjedhet, ezért szezon idején méginkább oda kell figyelni a rendszeres és alapos kézmosásra.

Köhögéskor az embereknek el kell takarniuk szájukat és orrukat egy zsebkendővel, majd ki kell dobniuk azt.

Szezonális influenza összefügg a influenza világjárvánnyal

A szezonális influenzajárványok kitörését olyan vírusok apró változásai okozzák, amelyek már korábban is keringtek, és amelyekkel szemben sok embernek van bizonyos fokú immunitása.

Világjárvány akkor alakul ki, amikor olyan influenzavírus jelenik meg, amellyel szemben a legtöbb embernek nincs immunitása, mert annyira különbözik a korábban előfordult törzsektől. Ez teszi lehetővé, hogy a törzs könnyen terjedjen az emberek között.

A szezonális influenzavírusok hozzájárulhatnak egy világjárvány kialakulásához; és ha már kialakult, mint például a 2009-es A(H1N1) világjárvány, akkor az szezonális vírussá válhat.

Hasznosnak találta a cikket?

Hasonló cikkek a blogoldalról

álomfejtés

Álomfejtés: Hogyan értelmezheted álmaidat és miért fontos ez?

Elmerülni az álmok zavaros, mégis lenyűgöző tengerében olyan, mint egy belső utazásra indulni: felfedezzük saját tudatalattink rejtett zugaiban rejlő titkokat, vágyakat és félelmeket. Az álomfejtés nem csupán egy ősi művészet, hanem egy olyan eszköz is, amely segít megérteni önmagunkat és az életünket formáló belső dinamikákat.

kollagén ital

Kollagén italok: Hogyan támogatják bőröd és ízületeid egészségét?

Elképzelhető, hogy már hallottál a kollagén italokról, amelyek egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek az egészségtudatos táplálkozás és szépségápolás világában. De vajon miért is olyan különleges ez a csodás ital, és hogyan hathat az ízületeid és bőröd egészségére? Ebben a cikkben nemcsak megválaszoljuk ezeket a kérdéseket, hanem bemutatjuk neked a legjobb kollagén italokat a piacon, és bepillantást nyújtunk a folyékony kollagén ízületekre gyakorolt pozitív hatásaiba is.

 

Hasonló cikkek ebből a kategóriából

diétás receptek

Egészséges és diétás receptek

Képzeld el, hogy az egészséges életmód nem egyenlő az íztelen, unalmas ételekkel! Ha diétázol, vagy csak egészségtudatosan szeretnél táplálkozni, nem kell lemondanod a változatosságról és a gasztronómiai élvezetekről. Cikkünkben olyan recepteket mutatunk be, amelyek nemcsak hogy támogatják céljaidat, de a szájpadlásodat is kényeztetik.

izotóniás italok

Izotóniás ital jelentősége és előnyei a sportolók számára

Gondoltad már, hogy mi adja a profi sportolóknak azt az extra löketet, ami átsegíti őket a legnehezebb edzéseken és versenyeken? A kulcs gyakran az izotóniás italokban rejlik. Ezek az italok nem csupán frissítik a szervezetet, de esszenciális tápanyagokkal és elektrolitokkal is ellátják azt.